October 16, 2022

Gorący mózg Markleya: X oznacza miejsce

Ten post został złożony pod:

Najważniejsze informacje o stronie głównej,
Wywiady i kolumny,
Recenzje produktu

Wayne Markley

Wayne Markley

W ciągu ostatnich trzech tygodni Marvel wydał trzy epickie kolekcje przedrukowania wczesnych serii trzech kluczowych książek do zmutowanych mitów. Wszystkie te książki zbierają najwcześniejsze problemy, a czasami problemy prowadzące do serii, w sekwencji, które zostały pierwotnie opublikowane. Wszystkie to dobre odczyty i składają wiele podstaw tego, co widzisz w dzisiejszym X-Verse. Ponieważ te kolekcje są początkiem serii, twórcy mają zwykle wielkie wizje, które mają mieszane wyniki. Ponadto, ponieważ każdy z tych trzech tomów pochodzi z różnych ram czasowych wszechświata Marvela, czasami było to nieco mylące co do tego, co się stało. Ogólnie rzecz biorąc, uznałem je za bardzo przyjemne.

X aspekt Kolekcja epicka: Genesis & Apocalypse

X Aspect Epic Collection: Genesis & Apocalypse zbiera Avengers #263, Wonderful Four #286 (który ustanowił fabułę, która uruchomiła X-Factor) i X-Factor #1-9. Plus jest niesamowity Spider-Man #282 i Iron Man Annual #8, które mają współczynnik X, ale niekoniecznie wiąże się z główną książką. Istnieją również dwie historie Phoenix z długotrwałego tytułu klasycznego X-Men. Podstawową przesłanką stojącą za X-Factor było przywrócenie oryginalnych pięciu X-Men z lat 60. XX wieku jako grupy tak blisko oryginalnej Fab Five. Robiąc to, przywieźli Jean Graya, pomijając jej telepatię; Bestia jest defurowana i powraca do bycia normalnym człowiekiem; Scott opuszcza swojego partnera i rodzinę dla powracającego Jean i wiele więcej. Założeniem jest to, że współczynnik X, w swoich kostiumach innych niż X-Men, są zmutowanymi łowcami i boczniona z histerią anty-mutantową. Jako terminatorzy X (które są znani jako w swoich mundurach X-Men), starają się pomóc mutantom i zabrać je, podobnie jak Xavier pierwotnie dla nich. Historie nie są największe, ponieważ przesłanka jest trudną sprzedażą, ponieważ wydawało mi się dziwne, że Scott po prostu ucieknie i zostawił swojego partnera i dziecko za sobą, a podczas pierwszych dziewięciu problemów są prawie refleksją. Subplot jest omawiany, ale nigdy tak naprawdę nie jest to wyjaśniane poza tym, a potem jego rodzina się poruszyła i nie może ich znaleźć. Nie wydaje się też próbować. Bob Layton napisał pierwsze pięć numerów X-Factor, a Louise Simonson przejęła numer Six, który, nawiasem mówiąc, wprowadził także Apokalipsę. W tych wczesnych występach tak naprawdę nie widzisz ani nie czujesz, kim jest Apokalipsa, a na początku wydaje się kolejnym wcieleniem Magneto. Po prostu gromadzi grupę złych mutantów (którzy są dobrymi facetami), aby walczyć z X-terminatorami (którzy są X-Menami w przebraniu udającymi złych facetów). Jackson Guice narysuje wiele problemów z funkcją X, a one są kompetentne, ale nigdzie tak wielkie lub tak dopracowane, jak późniejsze prace Guice’a. To, co naprawdę uderzyło mnie w czytanie tej kolekcji, to różnica w szczegółach i stylu sztuki w historii Avengers autorstwa Johna Buscemy i Toma Palmera oraz reszty książki (Buscema i Palmer byli niesamowici). Ogólnie rzecz biorąc, jest to dobra lektura, ale tak naprawdę jest to podkład dla materiału, ponieważ późniejsze historie X-Factor, które, miejmy nadzieję, będą w przyszłych epickich kolekcjach, są znacznie lepsze niż ten materiał. Historie te pochodzą z 1986 roku, z wyjątkiem klasycznego materiału X, który pochodzi z 1987 i 1990 roku.

Nowe Mutants Epic Collection: Odnowienie

Nowe Mutants Epic Collection: Reneal zbiera powieść graficzną Marvel #4 (ich pierwszy występ), New Mutants #1-12, Uncanny X-Men #167, Marvel Team-Up Annual #6, Magik #1-4 i dodatki. Wszystkie historie zostały napisane przez Chrisa Claremonta (z pomocną ręką od Billa Mantlo), a Art początkowo był Bob McLeod, a później dołączył do niego Sal Buscema, Ron Frenz, John Buscema i inni. Interesujące jest to, że pierwszą historią jest Spider-Man/Fantastyczny crossover z stron Marvel Team-Up #100 (i narysowany przez Franka Millera), który wprowadza charakter Karmy. Ta historia pochodzi z 1980 roku. Następnie w 1982 roku Claremont napisał powieść graficzną New Mutants Marvel (tom 4 w serii), która wprowadziła zespół nowych mutantów, gdy przywrócił karmę, a także przedstawił Cannonball, Rahne (Wolfbane) Sinclair , Moonstar i Sunspot. Ta powieść graficzna jest na ogół wprowadzeniem do bohaterów i tego, jak dotyczyły one grupy. Jest to bardzo podobne do oryginalnej historii X-Men, ponieważ profesor X zgromadził ich, ponieważ wszyscy byli mutantami, którzy zostali odrzuceni z ich domów i rodzin. Te postacie pochodzą z całego świata w przeciwieństwie do oryginalnych X-Men, ale podstawowe walki i historie są bardzo podobne do wczesnych historii X, choć z znacznie lepszą sztuką. (Po tym, jak Kirby opuścił oryginalny X-Men z numerem 10, seria przeszła długi miernych artystów.) Seria porusza się w szybkim tempie z wieloma gwiazdami gościnnymi we wczesnych problemach, takich jak Spider-MaN i Cloak i Dagger. Muszą także skonfrontować się między innymi w Hellfire Club i Silver Samurai. Być może najważniejszą częścią tego tomu jest wprowadzenie siostry Colossus, Magik, która stała się główną częścią wszechświata X-Men. Ta kolekcja jest zabawną aktualizacją oryginalnej koncepcji i dobrej lektury. Historie przedrukowane są od 1980–1984.

Excalibur Epic Collection: Miecz jest rysowany

Excalibur Epic Collection: Miecz jest rysowany, zbiera dużą mieszankę materiału, w tym kapitana Wielkiej Brytanii nr 1 i 2, Excalibur #1-11, Excalibur Special Edition, Mojo Mayhem, Mighty World of Marvel and Marvel Comics. Dzięki tej kolekcji jest to mieszana torba. Prawie cała sztuka jest świetna, a Alan Davis robi dużo. Ale są też historie Marshalla Rogersa, Art Adams i Erik Larson. Historie znajdują się przy długiej liście twórców, o wiele za długiej, aby wszystkie listy tutaj. Większość historii Excalibur jest napisana przez Chrisa Claremonta, a materiał Marvel w Wielkiej Brytanii jest przez wiele osób. Próbując rozszerzyć franczyzę X, Marvel stworzył drużynę prowadzącą kapitana Brytanii i jego partnera, Meggan, a dołączyli do nich Nightcrawler, Kitty Pride i Rachel „Phoenix”, aby stworzyć rodzaj angielskiej grupy X . Naprawdę, było to, że wszyscy zebrali się, aby uratować Rachel Summers i podjęli decyzję o tym. Są to zabawne, a czasem nadmiernie pisane historie, ale sztuka Alana Davisa jest piękna. Zespół wpada na wszelkiego rodzaju złe wykonawcy, takie jak Arcade, The Crazy Gang i The Mighty X-Babys. Przez lata Excalibur został ponownie uruchomiony, ze zmieniającym się członkostwem i skupieniem, ale tak naprawdę nigdy nie znalazł publiczności. Ta kolekcja jest naprawdę jednymi z różnych wcieleń Excalibur, ogólnie ze względu na zebrane tu artystów. Jest to zabawna lektura, która jest o wiele bardziej optymistyczna i mniej niepokojąca się niż wczesna faktor X lub nowe mutantowe historie, ale z drugiej strony były również mniej wpływowe na X-Universe niż inne tytuły. Wszystkie historie Excalibur pochodzą z 1989 roku, a przedruki opowieści Marvel w Wielkiej Brytanii pochodzą z 1977 r. (Kapitan Wielkiej Brytanii) i 1983 (Mighty World of Marvel), które są prekursatorami i ustanawiają świat Excalibur, który miał nadejść.

Wkrótce pojawia się Epicka Kolekcja X-Force: pod pistoletem, który jest znaczący, zastąpił nowe mutantów i umieścił sznur na pozycję kierowniczą i ma niektóre z najwcześniejszych apetytów Deadpool w wszechświecie Marvela. Jest to również jedne z największych dzieł, jakie Rob Liefeld kiedykolwiek wykonał (kiedy został po raz pierwszy uruchomiony, był to znaczny sprzedawca). Podobnie jak w przypadku tych trzech wcześniejszych epickich kolekcji, ten tytuł pomaga zbudować podstawę nowoczesnego X-Universe, zarówno w komiksach, jak i filmach.

Marvel stara się powoli powoli wprowadzić wszystkie klasyczne zmutowane opowieści z powrotem do druku. Czasami jest to trochę oszałamiające, ponieważ seria była wykonywana w różnych momentach, a ciągłość może być nieco trudna do zrozumienia. Z drugiej strony są to fascynujące odczyty, które ukształtowały dziś X-Verse. Wszystkie te pierwsze tomy zaczynają się silnie, a ponieważ seria była jakość, nie była tak zawsze tak wysoka, jak w tych pierwszych tomach. Mimo to wszystkie trzy z tych książek są zdecydowanie zalecane czytanie dla każdego fana X-Men w każdym wieku.

To podsumowuje na ten czas. Chciałbym wiedzieć, co myślisz o tym klasycznym materiale. Czytałeś to? Czy to się utrzymuje? Można się skontaktować pod adresem mfbway@aol.com lub na Facebooku w Wayne Markley. Wszystko, co tu napisałem, to moja opinia i nie odzwierciedla myśli ani opinii Westfield Comics lub ich pracowników. Uczciwy. I wreszcie, co czytasz, co poleciłbyś? Chciałbym wiedzieć! Jak zawsze…

Dziękuję Ci.