April 19, 2023

Wzdłuż Watchtownicy autorstwa Jimi Hendrix (1968)

Tak, wiem, że Jimi nie pisał strażnika. I choć dobry tekst, jak Bob Dylan, powodem słuchania piosenki jest Searing Intro, moc głosu Jimi (która brzmi silniej w tej piosence niż jakakolwiek inna) i oczywiście gitarę gitarową z pogłoską. Solo, które wysadza drzwi niemal wszystkiego nagrane. Kiedykolwiek. W rzeczywistości, gdyby Jimi nigdy go nie omówił, założę się, że piosenka (która jest często klasyfikowana jako jeden z „największych hitów” Jimi Hendrix), ledwo pamiętałby. Podobnie jak Otis Redding, „Szacunek” i Prince’a, „Nic porównuje 2 U”, Watchtower Jimi to okładka, która usuwa pamięć oryginału.

I miało sens, aby Jimi z przodu obciążyła gitarową solo, bez napięcia i nie narastania. Sama piosenka opowiada okrągłą historię, która zaczyna się pośrodku i wydaje się kończyć na początku. Zaczyna się od rozmowy: „Musi być stąd wyjście”, ale potrzeba poruszania się nie dzieje się do końca – w którym zbliża się dwóch jeźdźców, a wiatr zaczyna wycie. Piosenka nie ma również żadnej kotwicy – nie ma refrenu. Większość twierdzi, że Bob Dylan jest Jokerem w piosence (a Elvis Presley jest złodziejem) i czuje się ograniczony wymaganiami książąt odpowiedzialnych za branżę muzyczną – więc tworzenie piosenki bez tradycyjnej struktury jest jego wyjściem. Biznesmeni piją swoje wino – odsuwając się od niego, nie wiedząc, jaka jest jego muzyka, i traktują ją jak żart.

Ale zamieszanie i moc narracji nie są sprawiedliwe w sprawie płyty Johna Wesleya Hardinga Dylana – to dobrze, ale to naprawdę kolejna melodia ludowa. Cholernie dobry – ponieważ Dylan jest mistrzem rzemieślników – ale prawie jego najlepszy. W jakiś sposób Hendrix zobaczył w nim moc i wypuścił swoją okładkę sześć miesięcy po układzie oryginału. Co ciekawe, Dave Mason z ruchu drogowego gra w wersji studyjnej – zajmując się Bassem dla Noela Reddinga, który najwyraźniej nie lubił tej piosenki, a także grał na gitarze. Brian Jones pojawia się również na cięciu.

Było tak dobrze, Dylan zaczął grać w wersji Jimi zamiast własnej.

Wersje okładki: setki. To są wspaniałe.

Fan wybrany Covers 3 przez EEF BARZELAY