January 13, 2023

Do rozważenia: Marvel MasterWorks: Sub-Mariner Tom 7

Ten post został złożony pod:

Najważniejsze informacje o stronie głównej,
Wywiady i kolumny

Robert Greenberger

Robert Greenberger

Marvel Masterworks: Sub-Mariner Tom 7

Rzadko zdarza się, aby deweloper powrócił do swojego pierwotnego stworzenia po dziesięcioleciach, nie mówiąc już o odzyskaniu magii, która przede wszystkim sprawiła, że ​​dzieło. Ale to był Bill Everett, człowiek, który wielokrotnie przeciwstawił się oczekiwaniom. Podczas swojego ostatniego aktu pisarz/artysta powróci do podmarynarza, którego stworzył w 1939 roku, i oddychał w niego świeże życie przez prawie rok, zanim nieudane zdrowie zakończyło jego życie. Te ostatnie historie są zbierane w Marvel Masterworks: Sub-Mariner Tom 7 i są warte obejrzenia.

Everett został pierwotnie zakontraktowany, aby stworzyć historię dla Fukt Picture Funnies co tydzień, opracowana jako premia w kinach filmowych. Projekt zwinął się, a kiedy redaktor Lloyd Jacquet poprosił Everetta o serię do użycia w Marvel Comics #1, użył podmarynarza. Namor był hybrydą Atlantańsko-ludzką, pierwszym wściekłym młodym człowiekiem komiksów, gdy prowadził wojnę ze światem powierzchniowym i był tam na pierwszym dużym crossoverie w historii komiksów, jego epickiej walce z ludzką pochodnią.

Gdy komiksy zmniejszyły się w latach 50. XX wieku, Everett dryfował z pola, pracując dla Norcross Greeting Company, ilustrując karty. Pukał do różnych firm, wychowując rodzinę i walcząc z alkoholizmem, dopóki nie zadzwonił do Stana Lee w wieku Marvela. Po pomocy uruchomieniu Daredevil, jego niezdolność do spełnienia terminów sugerowała, że ​​zapukał do różnych funkcji, zwykle pracując nad układami Jacka Kirby’ego. Wrócił do Subby, zaczynając od opowieści do zadziwiającego #87, ale jego praca była sztywna i był zajęty piciem i nieudanym zdrowiem żony, więc w końcu ruszył dalej; Przełączając się głównie na inking innych, zwłaszcza przebieg Jacka Kirby’ego na Thora.

W 1969 roku Everett w końcu dołączył do Alkoholików Anonimowych i dzieląc się domem z pisarzem Mike’em Friedrichem, zaczął naprawić swoje życie osobiste, a następnie karierę zawodową. Blake Bell napisał w Fire & Water: „Osobiste zbawienie Everetta zaczęło się objawiać w swojej pracy. Zaczął odzyskać pewność siebie w opowiadaniu historii i ołówkach, a na początku 1972 r. Lee postanowił dać mu ostatnie miejsce na jego stworzenie, podmaryjski. Chociaż sprzedaż spadła na tytuł do swojego pierwszego wydania… Lee powinien być zaskoczony odzyskaniem Everetta na tyle, aby mieć ołówek, atrament i napisać książkę ”.

W tym czasie sub-Mariner był postacią drugiego poziomu, zwykle używanego do walki z bohaterem o crossover i był członkiem założycielem obrońców. Ale po tym, jak Roy Thomas ustąpił jako pisarz serii, tytuł dryfował bez celu i celu. Powrót Everetta to aresztował to i popchnął go na znaczenie.

„Co ciekawe, Everett okazał się jednymi z najlepszych prac, jeśli jego kariera. Poziom szczegółowości w jego pracy i udoskonalenie jego pracy linii są na równi z jego materiałem z lat 50. XX wieku. Pozostawił także wiele sztywności, która nękała jego pracę w połowie do końca lat 60. XX wieku, powrócił do szalonego, szalonego tempa scen akcji, które były tak znane czytelnikom swojej pracy z lat 40. XX wieku ”-zauważył Bell.

Sub-Mariner #55

Jak Everett przybył z sub-Mariner #50, podobnie jak młody nastolatek, Namorita, córka swojej postaci Namora, która od tego czasu jest stałym elementem wszechświata Marvela. Jego początkowa historia skierowała króla morskiego przeciwko księciu Byrrahowi i ożywił motyw wodny w stosunku do ognia, gdy Namor przyjął japońskie mutantów Sunfire. Pierwsze romantyczne zainteresowanie Subby’ego, Betty Prentiss również powróciła do obsady wspierającej.

Niestety kreatywne odnowienie Everetta było zgodne z jego pogarszającym się zdrowiem, więc nie mógł utrzymać tempa miesięcznego. Friedrich wkroczył, aby dialog, a numer 56 jest wypełnieniem Friedricha i Dana Adkinsa, którzy wspólnie zastanawiali się i narysowali problem. Friedrich i Alan Weiss opracowali również krótki zestaw między wydarzeniami z problemów nr 36-37. W numerze 58 Everett potrzebował dużej pomocy, a Steve Gerber wszedł do dialogu, ostatecznie dziedzicząc książkę. Weteran artysta Sam Kweskin podjął także niektóre obowiązki sztuki z atramentami Johna Tartaglione i Jima Mooneya, zmieniając wygląd serialu.

Ale jego ostatni pełny problem, nr 56, pokazuje Everett w pełni rozkwitu, gdy ożywił swoje inne wspaniałe stworzenie, Wenus i wykorzystał ją do folii.

Rok Everetta w serii przywrócił Namor do pełnej mocy i chwały, gdy tom kończy się jego odzyskaniem tronu do Atlantydy z wydania #60. I podczas gdy odwiedzając starych kumpli, takich jak Venus i Betty, Everett dał nam również czerwoną skórę Rahn, obcego oddychającego wodę z Laab. Kiedy Atlantyjczycy nieumyślnie pomylili chodzenie do kosmitów jako Enemies, zabili wszystkich oprócz Tamary, którzy następnie przyjęli podmaryjnika, szukając zemsty. Kiedy już się poprawili, została nazwana honorowym obywatelem Atlantydy i pozostałaWspieranie gracza w świecie Sub-Marinera przez wiele lat.

Niestety Everett miał ogromny atak serca w listopadzie 1972 r., W końcu umierając na stole operacyjnym w lutym następnego roku. Jego dziedzictwo jest teraz zbierane i może być zachwycone na nowo. Jego bujna linia i pomysłowe opowiadanie historii są raz więcej i na pewno jest warte dobrego spojrzenia.

Zakup

Marvel Masterworks: Sub-Mariner Tom 7

Klasyczna okładka komiksu z bazy danych Grand Comics.